Solana (SOL) Hakkında

Paylaş

Solana, temelinde bir akıllı sözleşme protokolü bulunan hızlı ve verimli bir ağ olarak oluşturulmuş bağımsız bir Katman 1 blockchain’dir. 2020’de kullanıma açılmasından bu yana Solana ağı, Ethereum’a rakip olarak görülmüş ve hatta “Ethereum Katili” olarak adlandırılmıştır.

Ağ, hem ölçeklenebilir olması hem de düşük işlem ücretleri ve yüksek hıza sahip olması sebebiyle pek çok NFT odaklı merkeziyetsiz uygulama (dApp’ler), merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulaması ve dijital blockchain tabanlı ödeme ekosistemi için önde gelen bir seçenek olmuştur.

Solana ağı, yüksek işlem oranına ve işleme sürelerini kısaltmaya odaklanır. Bunu da Geçmiş İspatı (PoH) teknolojisi ile başarır. Solana saniyede 65.000 civarında işlem yapabildiğini öne sürmektedir ve bu da onu sektördeki en hızlılardan biri haline getirir.

Solana blockchain

Bu hızlara ulaşmak için ağın tüm etkinliğini doğrulanabilir bir şekilde sıraya koymak amacıyla işlemleri doğrusal olarak hash eder. Bu nedenle, bir blok üreticisinin zaman damgasına veya ağ doğrulayıcılarının, işlemlerin sıralamasını kontrol etmesine gerek yoktur.

Solana ağı, 2017 yılında sistem mühendisi ve bilgisayar programcısı Anatoly Yakovenko ve şu anki Solana COO’su Raj Gokal tarafından kurulmuştur. Ağ, şu anda bir hisse ispatı (PoS) algoritmasıyla çalışan mutabakat katmanından önce uygulamaya koyulmuş olan PoH zamanlama mekanizması ile çalışır.

Solana’nın yerel tokeni SOL, temel olarak doğrulama sürecinin desteklenmesi için staking kapsamında ve eşler arası (P2P) ödemelerde işlem ücretlerinin ödenmesinde kullanılır. Bu işlevleri en iyi şekilde yerine getirmek için sınırsız bir token arzına sahiptir. Bununla birlikte, bu blockchain yıllık enflasyon oranını korumak için belirlenmiş formüle göre her bir işlem ücretinde kullanılan SOL’un %50’sini yakar.

İşlem ücretinin kalan %50’si ise işlemi doğrulayanlara verilir. Yeterli miktarda SOL tutan herkes bir ağ doğrulayıcısı olabilir veya bir doğrulayıcıya delegasyon yapabilir ve bağımsız blockchain’i çalıştırmak için gereken mutabakat sürecini destekleyebilir. Bu mekanizma, SOL stake ederek blockchain’i destekleyen kullanıcılar için ödül üretiminde kullanılır. SOL fiyatı Binance’te canlı olarak güncellenir.

3 Ağustos 2022 sabahı Solana ağında büyük bir güvenlik ihlali meydana geldi. Her ikisi de Solana ağı üzerinde çalışan merkeziyetsiz cüzdan uygulamaları Phantom ve Slope, kullanıcıları bilgilendirmek üzere saldırıyı sosyal medya üzerinden duyurdu.

Saldırılar, toplamda yaklaşık 8.000 cüzdandan tahminen 8 milyon dolarlık SOL çalınmasıyla sonuçlandı. Etkilenen cüzdanların, hem iOS hem de Android mobil işletim sistemlerindeki diğer uygulamalarla etkileşime girdiği tespit edildi. Saldırının kaynağı ve etkilenen cüzdanların sahiplerine geri ödeme yapılıp yapılmayacağı bilinmiyor.

Bir yanıt yazın